Bardzo mięciutkie i delikatne ciasto z mocno wyczuwalnym miodem, przełożone powidłami śliwkowymi (można też przełożyć dżemem z czarnej porzeczki lub z wiśni), a wierzch udekorowany cieniutką warstwą powideł i posypany drobno posiekanymi włoskimi orzechami (mogą też być orzechy ziemne, nie solone). Mimo dużej ilości miodu ciasto nie jest za słodkie, jest natomiast dość wyczuwalny smak miodu, a z powidłami i orzechami tworzy wyśmienity smak świątecznego miodownika. Przygotwanie ciasta jest łatwe i szybkie, ciasto miodowe można upiec 2 - 3 dni wcześniej, a dzień lub dwa przed podaniem można przełożyć powidłami. Doskonale pasuje na święta Bożego Narodzenia (podczas pieczenia w całym domu unosi się piękny zapach miodu i piernika), aż czuć, że idą święta. Gorąco polecam nie tylko dla tych co lubią szybkie i proste ciasta ;) Porcja na prostokątną foremkę 21x25 cm.
Data dodania: |
---|
05.02.2008r. |
Składniki: |
|
Przepis: |
Miód podgrzać na małym ogniu do momentu, aż się rozpuści (nie gotować), zdjąć z ognia i przestudzić. Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę (najlepiej zmiksować mikserem na najwyższych obrotach). Wlać wystudzony miód i dalej miksować do połączenia się składników. Następnie dodać śmietanę, przesianą mąkę wymieszaną z sodą i cynamonem oraz olej. Całość zmiksować mikserem na małych obrotach. Przelać ciasto (nie jest rzadkie, ale nie jest też gęste, takie średniej konsystencji) do prostokątnej foremki 21x25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 50 minut w temperaturze 170 stopni C (bez wcześniejszego nagrzewania i bez termoobiegu). Przestudzić.
Przestudzone ciasto przekroić na pół i przełożyć powidłami zostawiajc 3 - 4 łyżki na wierzch. Wierzch (jeśli jest nierówny można delikatnie zciąć, aby wyrównać powierzchnię) posmarować resztą powideł i posypać pokruszonymi na drobne kawałeczki orzechami włoskimi (można też posypać orzeszkami ziemnymi, nie solonymi). Smacznego! |
TAGI: [ciasto miodownik, przepis na ciasto z miodem]