Miękka, aromatyczna, mocno nasączona i wilgotna babka oblana słodkim cytrynowym lukrem. Świetna na co dzień, gdyż to ciasto możemy piec na okrągło przez cały rok. Przepis jest prosty, nie wymaga dużego doświadczenia, a składniki z pewnością znajdują się każdej kuchni. Idealnie sprawdzi się też na święta Wielkanocne, bo cudownie pachnie cytryną i ładnie się prezentuje. Babkę zrobisz błyskawiczenie, a jej przygotowanie jest bardzo łatwe. Koniecznie wypróbuj ten przepis, a z pewnością jeszcze nie raz do niego wrócisz. Porcja na foremkę na babkę z kominkiem o pojemności 2 litry.
Data dodania: |
---|
29.10.2007r. |
Składniki: |
|
Ciasto: |
Białka oddzielić od żółtek. Żółtka utrzeć do białości (na puszystą masę) z miękką margaryną i cukrem. Dodać startą na tarce jarzynowej na małych oczkach całą cytrynę (wcześniej wyszorowaną i sparzoną). Następnie ubić na sztywno pianę z białek ze szczyptą soli i dodać do masy. Na koniec wsypać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać łyżką.
Przygotować foremkę na babkę z kominkiem (2 litry), wysmarować masłem (lub margaryną) i delikatnie wysypać bułką tartą. Ciasto przełożyć łyżką do foremki. Piec 50 minut w temperaturze 180 stopni C. Po upieczeniu babkę wyjąć z piekarnika, lekko przestudzić w foremce, a następnie wyjąć z foremki i jeszcze ciepłą babkę cytrynową polać lukrem. Smacznego! |
Lukier do polania babki: |
Cukier puder razem z sokiem z cytryny bardzo dokładnie wymieszać, rozetrzeć łyżką. Polukrować babkę po lekkim przestudzeniu. |
Babka cytrynowa to jedno z tych ciast, które ze względu na swój intensywy cytrynowy zapach potrafi wprowadzić nas w doskonały letni nastrój. Złocisty kolor, delikatna struktura i intensywny smak cytryny sprawiają, że jest to niekwestionowana królowa deserów. Nie tylko smakuje wyjątkowo, ale również roztacza wokół siebie niesamowitą wonność. Kiedy babka piecze się w piekarniku, cały dom wypełnia się intensywnym zapachem cytrynowej świeżości, który wprawia nas w doskonałe samopoczucie. Tego rodzaju wypiek świetnie sprawdza się jako deser podczas spotkań rodzinnych czy przyjacielskich. Można ją podać zarówno na ciepło, jeszcze lekko wilgotną, jak i ostudzoną, kiedy jej smak staje się bardziej intensywny. Tego rodzaju wypieku nie może również zabraknąć tradycyjnie podczas Świąt Wielkanocnych! Pieczenie babek często kajarzy nam się właśnie z tymi świętami.