Szarlotka orkiszowa

szarlotka orkiszowa

Przepyszna szarlotka orkiszowa z kwaskowym nadzieniem jabłkowym z cynamonem. Delikatne kruche ciasto orkiszowe z małą ilością cukru trzcinowego i kwaskowe, smażone jabłka z cynamonem bez dodatku cukru. W całej szarlotce jest tylko 5 dag cukru. To taka fit szarlotka z odrobiną cukru. Smakuje znakomicie, jest kwaskowa, nie za słodka. Jeśli unikamy cukru, to z wierzchu cukier puder można pominąć i szarlotkę podać bez cukru pudru, ciasto kruche pokrojone na kwadraty ładnie wygląda i też dobrze smakuje (po prostu jeszcze mniej cukru). Szarlotka orkiszowa idealnie sprawdza się na niedzielny deser do kawy oraz na imieninowych przyjęciach (porcja jest na dużą foremkę, szarlotka jest podzielna, dobrze się kroi i ładnie się prezentuje). To najlepsza szarlotka fit z małą ilością cukru na mące orkiszowej. Dla mnie to szarlotka idealna.

Przepis na szarlotkę orkiszową

Sprawdzony wielokrotnie przepis na szarlotkę orkiszową. Przepis powstał na podstawie szarlotki z antonówek. Zwykłą mąkę pszenną zamieniłam na orkiszową. Zmniejszyłam ilość cukru, a do jabłek w ogóle nie dodałam cukru. Wszystko po to, aby jak najbardziej zmniejszyć ilość cukru w szarlotce. Bardzo polecam wypróbować. Szarlotka orkiszowa smakuje wyśmienicie. Jeśli lubisz mało słodkie ciasta, to ten przepis na szarlotkę na pewno Ci się spodoba. Porcja na dużą prostokątną foremkę 25x36 cm.

Data dodania:
15.11.2023r.
Składniki:
  • CIASTO KRUCHE ORKISZOWE
  • 50 dag mąki orkiszowej (typ 680)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 5 dag cukru trzcinowego
  • szczypta soli
  • 25 dag masła
  • 2 jajka
     
  • JABŁKA
  • 2 kg jabłek szarej renety
  • 1 łyżeczka cynamonu
     
  • cukier puder do posypania szarlotki
Ciasto kruche orkiszowe:
Mąkę orkiszową wsypać do miski, wymieszać z proszkiem do pieczenia, solą i cukrem trzcinowym. Zimne masło posiekać w drobną kosteczkę, dodać do mąki orkiszowej i całość rozcierać palcami, aż powstanie drobna kruszonka. Dodać jajka i szybko zagnieść ciasto (na stolnicy lub w misce). Ciasto można również zmiksować mikserem z końcówką do kruchego ciasta. Podzielić na pół, uformować 2 kule, rozpłaszczyć je, zawinąć w folię i schłodzić w lodówce na czas przygotowywania jabłek.
Jabłka:
Jabłka obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej na grubych oczkach. Przełożyć do garnka i smażyć na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aby jabłka nie przypaliły się. Smażyć do momentu odparowania soku z jabłek. Zdjąć z ognia, dodać cynamon i wymieszać.
Pieczenie szarlotki orkiszowej:
Przygotować prostokątną foremkę 25x36 cm. Piekarnik nagrzać do 200 stopni C.
 
Jedną cześć ciasta wyjąć z lodówki i rozwałkować na wielkość foremki (najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia). Ciasto przełożyć do foremki razem z dolnym papierem do pieczenia, ponakłuwać widelcem i wstawić do lodówki na czas nagrzewania piekarnika i rozwałkowania drugiej cześci ciasta.
 
Rozwałkować drugą część ciasta podobnie jak pierwszą. Wyjąć foremkę z ciastem z lodówki, rozłożyć smażone jabłka (mogą być ciepłe), lekko wyrównać i na wierzch delikatnie wyłożyć drugą cześć rozwałkowanego ciasta, lekko podziurkować ciasto widelcem.
 
Wstawić do nagrzanego piekarnika do 200 stopniC i piec 45 minut. Wyjąć i przestudzić w foremce. Ostudzone ciasto oprószyć cukrem pudrem.
 
Smacznego!

Szarlotka orkiszowa

szarlotka orkiszowa najlepsza fit szarlotka orkiszowa

Podobne przepisy

Szarlotka orkiszowa

Jak smakuje szarlotka orkiszowa? Już wyjaśniam. Szarlotka orkiszowa smakuje bajecznie, lekko kwaskowo, ale tak miało być. Ciasto kruche jest bardzo delikatne przygotowane z mąki orkiszowej zamiast mąki pszennej i dodatkowo z bardzo małą ilością cukru. Nadzienie jabłkowe również jest bez dodatku cukru. Do jabłek dodałam tylko cynamon, który idealnie pasuje do szarlotki. Można powiedzieć, że ta szarlotka orkiszowa to taka fit szarlotka lub trochę odchudzona szarlotka. Ciasto wyszło przepyszne, nie za słodkie, lekko kwaskowe, bardzo mięciutkie i delikatne. Jeśli lubisz takie kwaskowe ciasta lub unikasz cukru w cieście to polecam Ci wypróbować ten przepis na szarlotkę orkiszową. Ciasto łatwo się przygotowuje, jest proste, składa się z łatwo dostępnych składników (mąkę orkiszową można już kupić prawie w każdym sklepie). Do szarlotki dodałam jabłka szarą renetę, które idealnie pasują do szarlotkowych ciast. Jabłka starłam na tarce jarzynowej i przesmażyłam do momentu odparowania nadmiaru soku. Potem wymieszałam tylko z cynamonem. Tak usmażone jabłka można przygotować dzień wcześniej i przechowywać w lodówce. A następnego dnia już tylko zagnieść kruche ciasto i upiec pyszną szarlotkę orkiszową. Zapraszam Cię też do upieczenia popularnej szarlotki domowej na mące pszennej. To słodka, pyszna szarlotka jaką piekły nasze babcie i mamy. Prosta i szybka do upieczenia, bez podpiekania ciasta i bez smażenia jabłek. Jak dla mnie to najlepsza tradycyjna szarlotka.

Szarlotki

Najbardziej znane, popularne ciasta z jabłkami to szarlotki. Pieczone są przez cały rok, ale szczególnie często pieczemy je jesienną i zimową porą. Jabłkowe nadzienie z dodatkiem cynamonu w połączeniu z delikatnym kruchym ciastem doskonale wpisuje się w jesienno - zimowy klimat. Tradycyjnie szarlotki pieczone są na kruchym cieście z nadzieniem jabłkowym. Nadzienie można przygotować ze smażonych jabłek lub z surowych startych na tarce jarzynowej. Do jabłek można dodać cynamon, rodzynki, orzechy. Uwielbiam piec szarlotki, bo bardzo lubię takie smaki i lubię, gdy w kuchni podczas pieczenia unosi się piękny zapach pieczonych jabłek i cynamonu. Szarlotki często, a nawet prawie zawsze, pojawiają się na przeróżnych rodzinnych uroczystościach. Komunia, chrzest, czy imieninowy obiad - na deser prawie zawsze jest domowa szarlotka. To najczęściej pieczone ciasta z jabłkami w Polsce.
 
Jest wiele przepisów na szarlotki. Tradycyjna szarlotka, szarlotka z budyniem, czy szarlotka z bezą. Może też być szarlotka sypana, czy szarlotka amerykańska. Najczęściej szarlotka pieczona jest z jabłkami, ale można też upiec szarlotkę z gruszkami, rabarbarem, czy bananami. Moja ulubiona szarlotka to ta tradycyjna, ale lubię też bardzo szarlotkę z budyniem. To połączenie kruchego ciasta, pysznego nadzienia jabłkowego i śmietankowego/waniliowego budyniu. Mogę powiedzieć, że ta szarlotka smakuje rewelacyjnie. Wszystkie przepisy na szarlotki są proste i mało skomplikowane, najczęściej bez podpiekania spodu, co skraca czas przygotowania i pieczenia. Zawsze się udają i wszystkim smakują. Zapraszam na wyśmienite szarlotki.

Sezon na rabarbar

przepisy na ciasta z rabarbarem

Ciasta na komunię

ciasta na komunię

Szarlotki

przepisy na szarlotki

 
Polecam:
Dyktanda
Przepisy na sałatki


ALFABETYCZNIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | POLITYKA COOKIES | PRAWA AUTORSKIE | WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI | reklama | kontakt
COPYRIGHT © ZUNET 2007 - 2024