Ciasta.net

Przepis wydrukowany ze strony www.ciasta.net.

Prosty sok z czerwonej porzeczki

Składniki na 3 słoiczki po ok. 230 - 250 ml:
  • czerwona porzeczka
  • 25 dag cukru na każdy 1 litr soku
Przygotowanie:
Słoiczki o pojemności po 230 - 250 ml (jak na dżemy) umyć, wyparzyć i osuszyć. Umyć pokrywki i osuszyć.
 
Czerwoną porzeczkę dokładnie opłukać 2 - 3 razy (wcześniej usunąć gałązki), odsączyć na durszlaku. Wsypać do dużego garnka i podgrzewać na małym ogniu, tak długo, aż owoce puszczą sok (nie doprowadzamy do wrzenia).
 
Garnek zdjąć z ognia i oddzielić sok od owoców do drugiego garnka, najlepiej przecedzić przez sito ze złożoną gazą na pół, nie odciskając owoców.
 
Do powstałego soku dodać cukier (na 1 litr soku - 25 dag cukru). Ponownie podgrzewać na małym ogniu, aż rozpuści się cukier. Sok przelać do słoiczków (zostawiając ok. 1 cm do brzegu). Zakręcić. Pasteryzować* ok. 20 minut.
 
Smacznego!
*Pasteryzacja:
Szeroki garnek z grubym dnem wyłożyć ręcznikiem kuchennym. Włożyć słoiczki, jeden obok drugiego, każdy słoik oddzielić ręcznikiem kuchennym lub kawałkiem grubej tektury (można też słoiczki powkładać do papierowych torebek po mące lub cukrze), aby podczas gotowania słoiczki nie dotykały o siebie, nalać wody o temperaturze podobnej do temperatury słoiczków z sokiem, do 3/4 wysokości słoików.
 
Zagotować, zmniejszyć moc palnika i gotować ok. 20 minut. Po tym czasie słoiki od razu wyjąć (uważając, aby się nie poparzyć) i zostawić do całkowitego wystudzenia. Można też odwrócić do góry dnem i pozostawić na 5 minut. Następnie odwrócić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.