Ciasta.net

Przepis wydrukowany ze strony www.ciasta.net.

Makaroniki migdałowe

Składniki na ok. 32 - 40 pojedynczych ciasteczek:
  • MAKARONIKI
  • 3 białka
  • szczypta soli
  • 2 łyżki drobnego cukru do wypieków
  • 1 i 1/4 szklanki cukru pudru
  • 1 szklanka zmielonych migdałów
     
  • MASA CZEKOLADOWA
  • 2 tabliczki czekolady deserowej (20 dag)
  • 2 łyżki śmietany 18%
Przepis:
Zmielone migdały dokładnie wymieszać z cukrem pudrem.
 
Białka ubić ze szczyptą soli na bardzo sztywną pianę (najlepiej mikserem: na początku, przez chwilę na niskich obrotach do spienienia białek, a dalej na wysokich obrotach do ubicia piany). Następnie dodać drobny cukier i dalej ubijać do rozpuszczenia się cukru. Na koniec dodać zmielone migdały wymieszane z cukrem pudrem i bardzo delikatnie wymieszać łyżką, aż składniki dobrze połączą się (należy uważać, aby piana nie zniszczyła się i nie zmniejszyła swojej objętości).
 
2 blachy z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia. Masę białkową przełożyć łyżeczką na papier do pieczenia tworząc małe okrągłe ciasteczka o śr. ok. 2,5 - 3 cm, pozostawiając między nimi spore odstępy (gdyż podczas pieczenia trochę rozleją się na boki). Masę białkową można też nałożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką i wyciskać na blachę.
 
Obie blaszki odstawić na ok. 30 minut, do godziny (po to aby makaroniki lekko wysuszyły się, dzięki temu, po upieczeniu, przy dotyku nie będą się kleiły, a z wierzchu utworzy się skorupka, w środku natomiast będą lekko ciągnące i mięciutkie) i dopiero wstawić do nagrzanego piekarnika do 150 stopni C i piec przez 13 - 15 minut w zależności od wielkości ciasteczek. Każdą blaszkę osobno. Wyjąć z piekarnika i pozostawić na papierze do całkowitego wystudzenia. Wstawić drugą blaszkę. Po upieczeniu makaroniki powinny być chrupiące z zewnątrz, a miękkie w środku (podobnie jak bezy). Nie powinny też się zarumienić.
Przekładanie:
Czekoladę połamać na kawałki, dodać śmietanę i rozpuścić na parze (garnek z wodą zagotować, ustawić metalową miskę z czekoladą i śmietaną), pod koniec dokładnie wymieszać.
 
Makaroniki przełożyć czekoladową masą, złożyć po dwa (jak markizy), wierzch posypać cukrem pudrem.
 
Smacznego!
Uwagi:
Makaroniki zamiast z mielonymi migdałami możemy przygotować z wiórkami kokosowymi, mielonymi orzechami (włoskimi lub laskowmi), a także z makiem czy z pokruszonymi podłużnymi biszkoptami.
 
Z masy białkowej możemy przygotować ok. 32 - 40 pojedynczych makaroników. Ilość zależy od wielkości ciasteczek. U mnie wyszło 32 makaroniki. Po upieczeniu stwierdziłam, że im mniejsze tym lepsze, gdyż po przełożeniu masą są bardzo, bardzo słodkie.
 
Po wyłożeniu masy białkowej na blaszkę możemy czekać od 15 minut do 1 godziny. Pierwsza blaszka u mnie czekała 20 minut, a druga ok. 40 minut, po upieczeniu stwierdziłam, że im dłużej tym makaroniki są ładniejsze, mają chrupiącą skorupkę, nie kleją się do rąk, a w środku są mięciutkie.
 
Do przełożenia makaroników można również zastosować białą czekoladę rozpuszczoną na parze razem ze śmietaną, a także serek mascarpone wymieszany z rozpuszczoną czekoladą lub wymieszany z nutellą, można też przełożyć samą nutellą. Do dekoracji zamiast cukru pudru możemy użyć lukru (cukier puder utarty na gładką masę z gorącą wodą) lub rozpuszczonej czekolady, ale wtedy makaroniki będą jeszcze bardziej słodkie.