Ciasta.net

Przepis wydrukowany ze strony www.ciasta.net.

Biszkopt migdałowy

Składniki:
  • 5 jajek
  • 8 dag cukru pudru
  • 10 dag m±ki pszennej tortowej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 8 dag zmielonych migdałów
  • 1/2 łyżeczki aromatu migdałowego
Przygotowanie:
Tortownicę o ¶r. 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia, samo dno, wypuszczaj±c papier na zewn±trz, boków niczym nie smarować. Przygotować wszystkie składniki (powinny być w temperaturze pokojowej).
 
Całe migdały zalać wrz±tkiem, odstawić na ok. 5-10 minut, obrać ze skórki i zmielić blenderem lub w maszynce do mielenia. Żółtka oddzielić od białek. M±kę pszenn± przesiać przez sitko, wymieszać z proszkiem do pieczenia i zmielonymi migdałami. W tym momencie wł±czyć piekarnik i ustawić temperaturę na 175 stopni C.
 
Białka ubić ze szczypt± soli na sztywn± pianę, pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier puder i dalej ubijać na wysokich obrotach miksera, aż masa będzie gęsta i puszysta. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej ubijać do uzyskania gładkiej masy. Dodać aromat migdałowy i wymieszać. Na koniec dodać wymieszan± m±kę, proszek do pieczenia i migdały (najlepiej w trzech turach) i bardzo delikatnie wymieszać łyżk± tak, aby nie zniszczyć ubitej piany. Zebrać ciasto z samego dna miski i ponownie delikatnie przemieszać.
 
Ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy, wyrównać delikatnie powierzchnię. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 175 stopni C i piec 30 minut. Po upieczeniu biszkopt od razu wyj±ć z piekarnika i przestudzić. Ostudzony biszkopt obkroić nożem wzdłuż tortownicy, odpi±ć obręcz i wysun±ć dno tortownicy, papier delikatnie oderwać ze spodu i ponownie pozostawić biszkopt na papierze. Przekroić na 3 blaty.
 
Smacznego!