Ciasta.net

Przepis wydrukowany ze strony www.ciasta.net.

Biszkopt bez proszku do pieczenia

Składniki:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki drobnego cukru
  • 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej typ 450
  • 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Tortownicę o śr. 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, samo dno, wypuszczając papier na zewnątrz, boków nieczym nie smarować. Przygotować wszystkie składniki (powinny być w temperaturze pokojowej).
 
Żółtka oddzielić od białek. Obie mąki przesiać dwukrotnie z wysoka przez sitko i wymieszać. W tym momencie włączyć piekarnik i ustawić temperaturę na 175 stopni C.
 
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę (najlepiej mikserem na wysokich obrotach), pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier i dalej ubijać na wysokich obrotach miksera (w sumie ubijać 7 minut).
 
Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej ubijać 4 minuty. Na koniec dodawać w kilku turach wymieszane i przesiane obie mąki. Bardzo delikatnie wymieszać łyżką tak, aby nie zniszczyć ubitej piany. Zebrać ciasto z samego dna miski i ponownie delikatnie przemieszać.
 
Ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy, wyrównać delikatnie powierzchnię. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 175 stopni C i piec 40 minut. Po upieczeniu biszkopt od razu wyjąć z piekarnika, upuścić w foremce z wysokości 50 cm (np. na stół wyłożony ręcznikiem) i wstawić ponownie do lekko uchylonego piekarnika, całkowicie przestudzić. Boki biszkoptu obkroić nożem, odpiąć obręcz i wyjąć biszkopt, zdjąć papier. Przekroić na 3 blaty.
 
Smacznego!