Ciasta.net

Przepis wydrukowany ze strony www.ciasta.net.

Biszkopt bez proszku do pieczenia

Składniki:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki drobnego cukru
  • 3/4 szklanki m±ki pszennej tortowej typ 450
  • 1/4 szklanki m±ki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Tortownicę o ¶r. 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, samo dno, wypuszczaj±c papier na zewn±trz, boków nieczym nie smarować. Przygotować wszystkie składniki (powinny być w temperaturze pokojowej).
 
Żółtka oddzielić od białek. Obie m±ki przesiać dwukrotnie z wysoka przez sitko i wymieszać. W tym momencie wł±czyć piekarnik i ustawić temperaturę na 175 stopni C.
 
Białka ubić ze szczypt± soli na sztywn± pianę (najlepiej mikserem na wysokich obrotach), pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier i dalej ubijać na wysokich obrotach miksera (w sumie ubijać 7 minut).
 
Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej ubijać 4 minuty. Na koniec dodawać w kilku turach wymieszane i przesiane obie m±ki. Bardzo delikatnie wymieszać łyżk± tak, aby nie zniszczyć ubitej piany. Zebrać ciasto z samego dna miski i ponownie delikatnie przemieszać.
 
Ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy, wyrównać delikatnie powierzchnię. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 175 stopni C i piec 40 minut. Po upieczeniu biszkopt od razu wyj±ć z piekarnika, upu¶cić w foremce z wysoko¶ci 50 cm (np. na stół wyłożony ręcznikiem) i wstawić ponownie do lekko uchylonego piekarnika, całkowicie przestudzić. Boki biszkoptu obkroić nożem, odpi±ć obręcz i wyj±ć biszkopt, zdj±ć papier. Przekroić na 3 blaty.
 
Smacznego!