Dekoracja koszyczka

Na Wielkanocnym stole w szczególnym miejscu stoi koszyczek wypełniony kolorowymi pisankami, barankiem i pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę. Dlatego też ważne jest, aby był pięknie przystrojony. W naszych domach spotyka się koszyczki ze słomy lub z wikliny. Ozdabia się je białymi serwetkami, kolorowymi wstążeczkami, gałązkami zielonej borówki, baziami, zieloną paprotką oraz kwiatami, np. prymulkami.


Pokarmy do koszyczka nie są dobierane przypadkowo ze względu na swoje znaczenie i symbolikę, o których mówi ludowa jak i chrześcijańska tradycja. Podstawowe pokarmy to: chleb, jajka, kiełbasa, sól i chrzan.Koszyczek Mogą oczywiście być jeszcze inne jak ser, czy ciasto. I tak chleb przedstawia ciało Chrystusa i jest najważniejszym z symboli, jajko oznacza odradzające się życie i zwycięstwo życia nad śmiercią, wędlina (tradycyjnie polska kiełbasa) symbolizuje dostatek oraz zapewnia płodność i zdrowie, sól to symbol oczyszczenia, poświęcona ma chronić przed złem i zepsuciem naszych dusz, chrzan oznacza siłę i krzepę fizyczną, ma również wspomagać skuteczność innych pokarmów. Ser jest symbolem zależności między człowiekiem a siłami natury, przyrody. Za to ciasto (własnoręcznie upieczona babka wielkanocna) symbolizuje umiejętność i doskonałość.


KoszyczekW koszyczku nie może zabraknąć także baranka, który symbolizuje zwycięstwo Chrystusa. Baranki mogą być z cukru, czekolady lub inne.


Sezon na rabarbar

przepisy na ciasta z rabarbarem

Ciasta na komunię

ciasta na komunię

Szarlotki

przepisy na szarlotki

Znane i lubiane ciasta


 
Polecam:
Dyktanda
Przepisy na sałatki


ALFABETYCZNIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | POLITYKA COOKIES | PRAWA AUTORSKIE | WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI | reklama | kontakt
COPYRIGHT © ZUNET 2007 - 2024